Pret ērču encefalītu nav zāļu, bet ir vakcīna 0

Trešdiena, 06 apr 2016, 10:41 Versija drukāšanai

Pret ērču encefalītu nav zāļu, bet ir vakcīna
Par ērcēm un ērču encefalītu parasti sāk domāt vasarā, tomēr ziema ir vispiemērotākais laiks vakcinācijai pret ērču encefalītu, jo šajā laikā ērces vēl guļ.


Latvijā ērces parasti mostas marta beigās, gaisa temperatūrai sasniedzot 5 grādus.

 

Vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr paradoksālā kārtā zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam ir piesūkusies pilsētas parkā, mājas dārzā, ērces pārnēsā mājdzīvnieki.

 

Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu.

 

Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, sprandas stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

 

Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērču encefalīta diagnozi apstiprina ar specifisko antivielu noteikšanu asinīs un spinālā šķidrumā. Lumbālpunkcija sniedz informāciju par iekaisumu centrālajā nervu sistēmā, bet asinsanalīze – par leikocītu daudzumu un eritrocītu nosēšanās ātrumu. Savukārt datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses veikšana palīdz noteikt vīrusu smadzenēs.

 

Ērču encefalītam nav specifisku ārstēšanas metožu (antibiotikas šajā gadījumā nepalīdz). Ērču encefalītu pārslimojušie parasti iegūst imunitāti visai dzīvei.

 

Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Sākumā jums jāgriežas pie terapeita vai ģimenes ārsta, kurš izvērtēs jūsu veselības stāvokli un ieteiks vakcinācijas shēmu.

 

Ilggadējā pieredze cīņā ar ērču encefalītu liecina, ka mūsdienu vakcīnas ir nekaitīgas, tās der gandrīz visiem, izņemot pacientus ar dažām hroniskām slimībām. Pēc konsultācijas ārsts iesaka veikt vakcināciju vai brīdina, ka tas nav ieteicams. Svarīgi vakcinēties, kamēr ērces vēl nav aktīvas, jo pēc pirmās potes personai nav ieteicams kontaktēties ar inficētām ērcēm.

 

Lai nodrošinātu vakcīnas efektivitāti, jāievēro atbilstīgs potēšanas grafiks – tiek piedāvātas trīs potes. Otra injekcijas deva jāievada pēc 1–3 mēnešiem, trešā – pēc 5–12 mēnešiem.

 

Imunitāte pret ērču encefalītu rodas, kad pēc otrās potes pagājušas divas nedēļas, un saglabājas vismaz trīs gadus. Turpmākās potes atkārto pēc 3–5 gadiem. Nedaudz atšķirīga ir tā sauktā ātrās vakcinācijas shēma. Tā ļauj ar divām potēm divu nedēļu laikā nodrošināt aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu.

 

Bērnus mūsu valstī vakcinē no 1 gada vecuma.

 

Vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt Latgales medicīnas centrā Daugavpilī, Rīgas ielā 20. Iepriekš jāpierakstās pa tālr. 25251010.

 

Līdz 31.maijam viena vakcīna maksā 31€

Ērces noņemšana maksā 5€

 

• Ērces visaktīvākās ir pavasarī un vasarā.

 

• Ērču encefalīta problēma ir aktuāla arī pilsētniekiem – 80% inficējušos dzīvo pilsēta.

 

• Ērču encefalīts ir smaga un bīstama slimība, kas var novest pie invaliditātes. Ērču encefalīts ir viena no nervu sistēmas infekcijām, ko izsauc vīruss, kuru pārnēsājusi ērce.

 

• Laiks, kāds paiet no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei, vidēji ir 10–14 dienas. Reizēm inkubācijas periods var būt tikai divas dienas, retāk – līdz 30 dienām. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru (līdz 38-39 grādiem), nespēku, galvassāpēm, reiboni.

 

• Visdrošākais veids, kā pasargāt sevi no ērču encefalīta, ir vakcinēties.

 

0
Autors:Grani.lv
Foto:DELFI

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

Šodien, 14:42 Šonedēļ 72 valsts autoceļu posmos notiek būvdarbi
Šodien, 13:31 Šonedēļ gaidāms +30 grādu karstums, bet nedēļas izskaņā plaši nokrišņi
Šodien, 12:31 Pašvaldības policija Daugavpils centrā noķer dzērājšoferi
12. jūlijā, 14:17 Soctīklu lietotāji šausminās par zobu pastu un veļas pulveru cenu milzu atšķirību - Vācijā divreiz lētāk!
12. jūlijā, 11:12 13. jūlijā tiks nodrošināti tramvaju papildreisi
12. jūlijā, 08:29 Kāpēc mūsu produkti Lietuvā maksā lētāk? Mēs maksājam... par emocionālo sastāvdaļu
21. jūnijā, 12:57 Nodibinājums "Rūpes" pabeidza latviešu valodas apmācības Latgales reģiona NVO 1
6. jūnijā, 15:46 Inženieru arsenālā – ne tikai retro tehnika, bet arī modernie skaistuļi! 1
30. maijā, 13:45 Erasmus+: unikāla iespēja Latgales Industriālā tehnikuma izglītojamajiem un darbiniekiem
20. maijā, 09:29 Zemākā un augstākā maksa par 1 kv. m apkuri Daugavpilī atšķiras 14 reizes
15. maijā, 09:31 Radošās rakstīšanas dienas nometne 7. - 9. klašu skolēniem Daugavpilī 1
8. maijā, 14:53 Klimata un enerģētikas ministrijas vadību nosver uz šķeldas svariem Daugavpilī
29. aprīlī, 12:54 Tiek noslēgta apkures sezona
25. aprīlī, 09:55 Sabiedriskā transporta mēnešbiļetes Daugavpilī: vai tas ir izdevīgi?
22. aprīlī, 09:16 No 1. jūlija tekstilizstrādājumiem tiks piemērots jauns nodoklis. Kas notiks ar apģērbu cenām?

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti