Vienkāršas aktivitātes, kā nodot bērniem zināšanas un prasmes par naudu 0

Trešdiena, 31 jan 2018, 10:41 Versija drukāšanai

Vienkāršas aktivitātes, kā nodot bērniem zināšanas un prasmes par naudu
Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, ka tas, kā jūs pārvaldāt savu un ģimenes naudu, ir ar vissvarīgāko ietekmi uz to, kā jūsu bērns pats patstāvīgi spēs risināt personīgo finanšu problēmas pieaugušo dzīvē? Turklāt viņi sāk no jums mācīties jau agrā bērnībā. Ir dažādas aktivitātes saistībā ar naudas jautājumiem, kas paredzētas ne tikai bērnu izklaidēšanai, bet arī izglītošanai, ko jūs varat veikt kopā ar saviem bērniem, lai viņi izaugtu ar apzinātību par naudu, tās lomu dzīvē un iespējām, ka to efektīvi pārvaldīt. Šādas kopīgas rotaļas ir lielisks veids, kā vecākiem nodot savas zināšanas un prasmes par naudu tālāk saviem bērniem, lai pēcāk pieaugušo dzīvē viņu risinājums nenomaksātu rēķinu segšanai nebūtu kārtējais ātrais kredīts 200 eiro apmērā jeb 200e pikavippi heti, kā tas bieži novērojams šodienas jauno pieaugušo starpā.


Šīs aktivitātes varat izmantot, lai noskaidrotu, no kurienes tieši bērns uzņem visvairāk informācijas par naudu un tās tērēšanas paradumiem:

 

1. Aktivitāte: nauda visapkārt mums

 

- Izrunājiet ar savu bērnu par to, kā viņu mīļākie TV vai multfilmu varoņi rīkojas, kad saskaras ar naudu.

 

- Cik daudz no tā, ko šie multfilmu varoņi lieto un izmanto sērijas laikā, izmaksā naudas izteiksmē (pat tad, ja pašā raidījumā vai multfilmā netiek parādīts, ka nauda tiek lietota, lai šīs lietas iegādātos)?

 

- Kuri no šiem varoņiem ir labi paraugmodeļi savā attieksmē pret naudu un kuri nav? Kāpēc tā?

 

2. Aktivitāte: naudas spiediens

 

- Atrodiet visus tos priekšmetus, kurus bērns licis jums nopirkt pēdējā pusgada vai gada laikā kā absolūti nepieciešamus konkrētajā iegādes brīdī.

 

- Par katru no šīm vienībām iztaujājiet viņu, kāpēc tieši viņš to toreiz vēlējās, un cik bieži viņš ar šo vienību spēlējas vai izmanto ikdienā, nedēļā, mēnesī.

 

- Šāda analizējoša saruna iemāca bērniem atšķirību, ka vēlēties lietas tikai tāpēc, ka viņu draugiem tādas ir vai arī tāpēc, ka viņiem tās personīgi no tiesas patīk, ir divas dažādas lietas. Un kā tas ietekmē attieksmi pret iegādāto priekšmetu.

 

Daži vecāki ir raizējas, ja bērni tiek pakļauti naudas pasaulē pārāk agrā vecuma, jo vēlas aizsargāt atvases no pieaugušo pasaules problēmām un spiediena. Taču, palīdzot bērnam izprast un pamanīt naudas klātbūtni jau no agras bērnības, palīdzes viņiem to daudz labāk pārvaldīt jau kā pieaugušajiem. Ļaujiet bērnam redzēt naudu, papīra banknotes, monētas un bankas kartes, izskaidrojiet to būtību atbilstoši viņu vecumposmam.

 

Te būs dažas aktivitātes, kas ļaus jums to paveikt:

 

3. Aktivitāte: norēķini ar skaidru naudu

 

- Vienu nedēļu izmantojiet tikai skaidru naudu visiem jūsu izdevumiem un šīs nedēļas laikā maksimāli iesaistiet savu bērnu, kad jūs norēķinieties ar skaidru naudu par iegādātajām lietām.

 

- Ļaujiet bērnam pasniegt naudu kasierim vai palīdzēt jums vispirms skaitīt nepieciešamo summu, kas jāsamaksā, vai arī pārbaudīt, vai izdots pareizs atlikums.

 

4. Aktivitāte: skaitām mazos centiņus

 

- Ielieciet uz galda daudzas 1 centa monētas un pa vienai no 2, 5, 10, 20 un 50 centu monētām un 1 un 2 eiro monētas.

 

- Kopā saskaitiet un sakārtojiet 1 centa monētas blakus attiecīgajai 2, 5, 10, 20 un 50 centu un 1 un 2 eiro monētai – tās vērtībā. Tādā veidā ar 1 centu monētām jūs varat vizuāli parādīt bērnam pārējo monētu patieso vērtību.

 

Kad bērns no jums būs pārņēmis jūsu veselīgos naudas tērēšanas paradumus, tad jūs varēsiet gulēt mierīgi, zinot, ka lētākais patēriņa kredīts 3000 eiro apmērā (halvin kulutusluotto 3000) nebūs jūsu ģimenes izskatāmo jautājumu lokā, kad bērns būs jau paaudzies un uzsāks dzīvot patstāvīgi kā pilntiesīgs sabiedrības loceklis pieaugušo pasaulē.

0
Autors:preses relīze
Foto:preses foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

25. septembrī, 16:19 Latgales Industriālā tehnikuma sporta zāles un slēgtā poligona praktisko apmācību darbnīcu atklāšana
20. septembrī, 15:17 Pēdējās šī gada ekskursijas "Inženieru arsenāla noslēpumi"!
13. septembrī, 10:04 Rīgas ielas svētki: кad ir desmit, var teikt, ka ir piedzimusi tradīcija
24. augustā, 10:48 Pedagogi tiek aicināti uz konferenci un izglītojošu semināru
22. augustā, 12:40 Padomi, izvēloties bāra papildinājumus
10. augustā, 13:04 Daugavpilī uzlabos kultūras un tūrisma jomu pārvaldību
1. augustā, 16:29 Kā pareizi sagatavoties pirms vizītes pie permanentā grima meistara
9. jūlijā, 20:18 "Mēs iepazinām televīzijas maģiju"
30. jūnijā, 14:07 Daugavpilī notika Izgudrotāju festivāls
28. jūnijā, 18:41 Erasmus+ projekti sniedz iespējas pilnveidoties pedagogiem un vidusskolēniem
19. jūnijā, 16:30 15. jūnijā Daugavpilī notika multfilmas veidošanas pasākums
14. jūnijā, 09:42 Uzsākta Aveņu ielas atjaunošana
6. jūnijā, 08:50 Priekšapmaksu par apkuri var palielināt jebkurā brīdī
29. maijā, 15:39 Neirogrāfijas pamati Daugavpils Centrālajā parkā
23. maijā, 11:32 Aizsaules gaitās devies daugavpilietis Boriss Judins (07.02.1949. - 06.05.2023.)

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti