Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti 0

Ceturtdiena, 27 aug 2015, 13:35 Versija drukāšanai

Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti
Raža, neraugoties uz sauso laiku, vismaz Latgalē ir laba, stāsta kartupeļu audzētāji. Zem lakstiem jaunajām šķirnēm pat pārdesmit kartupeļi. Tas ir labs vākums, arī kartupeļu cena tirgū šobrīd kartupeļu audzētājiem šķiet pievilcīga. Šis varētu būt labs Latvijas otrās maizes – kartupeļu - ražas gads, īpaši tiem zemniekiem, kuri kartupeļu audzēšanā ieguldījuši laiku un līdzekļus.


Kartupeļu laukos šobrīd rit lielā rosība, ar traktoriem tiek atartas vagas un vākti kartupeļi. Raža priecē, stāsta Vaboles pagasta zemniece Jeļena:

 

''Kvalitāte šogad ļoti laba, nav ne drātstārpu, ne citu kaišu. Vecajām šķirnēm mazāk bumbuļu, bet jaunajām pat pa 10, pa 12 kartupeļu un visi lieli. Sēklai un cūku kartupeļiem maz sanāks, pārsvarā viss ir tirgus prece.''

 

Saimniecībā kartupeļi aug dažos hektāros, lielākoties pārdošanai tirgū, arī cena šogad kartupeļiem ir laba, saka zemniece.

 

Arī tiem zemniekiem, kas audzē kartupeļus lielākā platībā, kas plešas vismaz 20 hektāros, raža ir laba un šobrīd darbs laukos intensīvs, atzīst Ainārs Jonāns, zemnieku saimniecības ''Debeskalni'' saimnieks Sventes pagastā. Arī laika apstākļi kartupeļiem vismaz Latgalē bijuši labvēlīgi un sekmējuši labo ražu. Viņš cer novākt ap 40 tonnu kartupeļu.

 

To, ka kartupeļi saauguši labi un ražas vākšana rit ar gandarījumu, atzīst arī agronoms un Latvijas Lauku konsultāciju centra Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis:

 

''Laba raža, žēloties nevar. Vienīgi agrajiem kartupeļiem pietrūka lietus, tos vāca vēlāk apmēram par divām nedēļām. (..) Daudz atkarīgs no saimnieka, kā viņš tos audzē, pieskata, kopj, cīnās ar slimībām, nodrošina barības vielas augiem.''

 

Cena kartupeļiem koriģēsies, jo nav garantijas, ka labi un daudz saauguši kartupeļi garantēs to, ka cena arī rudens pusē, kad ražā būs pilnībā novākta, būs augsta, atzīst Guntars Melnis.

 

''(..) Cenu rādīs rudens, kad būs kartupeļu vākšanas kulminācija, ātrāk par septembri tas nebūs. Tad būs būtiski svarīgi, kādi būs laika apstākļi. Tas ir diezgan nosacīti – cenu prognozēt grūti, protams, svarīga arī ražas uzglabāšana, realizācija,'' skaidro Melnis.

 

Kartupeļu vākšana līdz šim vairāk notikusi tūlītējai pārdošanai tirgū, bet šobrīd jau sākusies ar pilnu sparu ražas vākšana, šķirošana un likšana pagrabos, lai izaudzēto varētu realizēt arī ziemas un pavasara periodā.

0
Autors:lsm.lv
Foto:Publicitātes foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

1. augustā, 16:56 Elektriskie skrejriteņi ir mūsu nākotne, kas notiek jau tagad
1. jūlijā, 15:27 Tumsas pabērni (Raidījums nr. 1)
25. maijā, 13:33 Aksesuāri velosipēdistiem, kas noderēs ikdienā
20. maijā, 12:11 Kā tikt vaļā no nevēlamiem matiņiem vasaras sezonā?
19. maijā, 12:26 Svarīgākie dārza darbi jūnijā
18. maijā, 09:51 Laivu motors - kā izvēlēties?
26. aprīlī, 17:37 X Starptautiskais festivāls “Poļu folklora Latgalē” Daugavpilī
25. februārī, 13:13 Kas ir vasaras riepas un vai tās var izmantot visu gadu?
18. februārī, 15:11 Cigarešu dūmi un bīstamās vielas tajos
24. decembrī, 06:06 Jaungada apņemšanās – atmest smēķēšanu
8. decembrī, 13:38 Jauno ķīmiķu skola pēc AS beigām atvērta ikvienam interesentam
22. novembrī, 08:34 Andrejs Zelčs, SIA “Auto Welle” valdes priekšsēdētājs: “Būt kustībā –– ŠKODA nostiprina savas pozīcijas Latgales reģionā”
13. novembrī, 08:41 Skrejceļš var būt pirmais solis ceļā uz aktīvu dzīvi
5. oktobrī, 08:00 Āda aukstajā sezonā: kā par to parūpēties?
4. oktobrī, 13:07 8 noliktavas pakalpojumu priekšrocības, kas sniedz labumu biznesam

 

-LRT+



-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti