Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti 0

Ceturtdiena, 27 aug 2015, 13:35 Versija drukāšanai

Latgalē priecājas par otrās maizes - kartupeļu kvalitāti
Raža, neraugoties uz sauso laiku, vismaz Latgalē ir laba, stāsta kartupeļu audzētāji. Zem lakstiem jaunajām šķirnēm pat pārdesmit kartupeļi. Tas ir labs vākums, arī kartupeļu cena tirgū šobrīd kartupeļu audzētājiem šķiet pievilcīga. Šis varētu būt labs Latvijas otrās maizes – kartupeļu - ražas gads, īpaši tiem zemniekiem, kuri kartupeļu audzēšanā ieguldījuši laiku un līdzekļus.


Kartupeļu laukos šobrīd rit lielā rosība, ar traktoriem tiek atartas vagas un vākti kartupeļi. Raža priecē, stāsta Vaboles pagasta zemniece Jeļena:

 

''Kvalitāte šogad ļoti laba, nav ne drātstārpu, ne citu kaišu. Vecajām šķirnēm mazāk bumbuļu, bet jaunajām pat pa 10, pa 12 kartupeļu un visi lieli. Sēklai un cūku kartupeļiem maz sanāks, pārsvarā viss ir tirgus prece.''

 

Saimniecībā kartupeļi aug dažos hektāros, lielākoties pārdošanai tirgū, arī cena šogad kartupeļiem ir laba, saka zemniece.

 

Arī tiem zemniekiem, kas audzē kartupeļus lielākā platībā, kas plešas vismaz 20 hektāros, raža ir laba un šobrīd darbs laukos intensīvs, atzīst Ainārs Jonāns, zemnieku saimniecības ''Debeskalni'' saimnieks Sventes pagastā. Arī laika apstākļi kartupeļiem vismaz Latgalē bijuši labvēlīgi un sekmējuši labo ražu. Viņš cer novākt ap 40 tonnu kartupeļu.

 

To, ka kartupeļi saauguši labi un ražas vākšana rit ar gandarījumu, atzīst arī agronoms un Latvijas Lauku konsultāciju centra Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis:

 

''Laba raža, žēloties nevar. Vienīgi agrajiem kartupeļiem pietrūka lietus, tos vāca vēlāk apmēram par divām nedēļām. (..) Daudz atkarīgs no saimnieka, kā viņš tos audzē, pieskata, kopj, cīnās ar slimībām, nodrošina barības vielas augiem.''

 

Cena kartupeļiem koriģēsies, jo nav garantijas, ka labi un daudz saauguši kartupeļi garantēs to, ka cena arī rudens pusē, kad ražā būs pilnībā novākta, būs augsta, atzīst Guntars Melnis.

 

''(..) Cenu rādīs rudens, kad būs kartupeļu vākšanas kulminācija, ātrāk par septembri tas nebūs. Tad būs būtiski svarīgi, kādi būs laika apstākļi. Tas ir diezgan nosacīti – cenu prognozēt grūti, protams, svarīga arī ražas uzglabāšana, realizācija,'' skaidro Melnis.

 

Kartupeļu vākšana līdz šim vairāk notikusi tūlītējai pārdošanai tirgū, bet šobrīd jau sākusies ar pilnu sparu ražas vākšana, šķirošana un likšana pagrabos, lai izaudzēto varētu realizēt arī ziemas un pavasara periodā.

0
Autors:lsm.lv
Foto:Publicitātes foto

Komentāri (0)

Citas ziņas

 

31. augustā, 16:21 Guļamistabas princis - satīns
3. augustā, 22:42 Daži fakti par kaitīgo ieradumu, kura dēļ mirst miljoni
2. martā, 12:23 Pašvaldība apmaksās 8 dienas stacionāros pensionāriem, personām ar invaliditāti un vecāko klašu skolēniem.
1. martā, 16:05 Sociālais dienests aicinā iesniegt iesniegumus attālināti!
24. februārī, 09:03 AS Latvijas Valsts Meži informē par bojāto koku izstrādi
1. februārī, 11:51 5. februārī notiks Daugavpils iedzīvotāju forums Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 ideju kopradei
30. decembrī, 23:48 Atskats par paveikto: spilgta pieredze un augsts novērtējums Erasmus+ projektos
22. decembrī, 15:45 Ko zemessargi dara uz robežas? (VIDEO)
22. decembrī, 15:08 Daugavpils Stropu pamatskolas - attīstības centra ēka Mihoelsa ielā 4, pieņemta ekspluatācijā
21. decembrī, 12:49 Skolās tiek veikta anketēšana par attālinātām mācībām un sejas un deguna masku lietošanu
21. decembrī, 12:36 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 11:54 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 09:00 Kaitīgi ikdienas paradumi un mobilie telefoni
21. decembrī, 08:17 Ar 21. decembri Daugavpils dome atceļ iedzīvotāju pieņemšanu klātienē
21. decembrī, 08:13 Izsludināts Ziemassvētku noformējuma konkurss “Pasakainie Ziemassvētki”

 

-LRT+-LRT+


-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+

-LRT+


Laibas

Projekti

Projekti

Projekti

Projekti